Ondrej Varga

ondrej-vargaŠtát: Slovensko

PSČ: 911 01

Telefón: +421 918 258 478

Email: ondrejvarga92@gmail.com

Napis spravu — Pridaj do priatelov — Ignoruj

 

Veľa ľudí uvažuje o podnikaní, dokonca majú skutočne zaujímavé podnikateľské nápady, ale boja sa ich zrealizovať. Ich strach je zvyčajne podporený práve tým, že sa nie úplne rozumejú do toho, či sa to oplatí, alebo nie, aké sú pravidlá pre podnikanie a či vlastne môžem podnikať ako firma popri trvalej práci a pod.

Veľa ľudí hovorí, že podnikanie to nie je len tak a nemôžeš si povedať, že to ideš skúsiť a potom sa na to len tak vykašlať. No to nie je úplne tak. Samozrejme začať podnikať s tým, že mi to nepôjde nemá zmysel. Ale ak má človek pocit, že má fakt dobrý biznis plán, no niečo sa stane, zlyhá dodávateľ a nájsť druhého je skutočný problém, tak môže nastať oveľa viac záverov, ako len krach a konečná strata podnikateľa.

Ak podnikáte a ste úspešný, no z nejakého dôvodu sa rozhodnete, že už nechcete v podnikaní pokračovať, môžete okrem zrušenia firmy skúsiť aj predaj sro. Ide o ilegálny predaj, je to možné a zrealizovateľné. Samozrejme za určitých legislatívnych podmienok, ktoré by ste mali dodržať, aby prebehol právoplatný a úplný prepis celej firmy na nového majiteľa.

Predaj sro je možné previesť aj na sprostredkovateľskú firmu, ktorej zaplatíte pár eur a ona za vás všetko vyrieši. Predaj sro dokonca nemusí byť stratová záležitosť. Stratová je len vtedy, ak firma už pozastavila svoju činnosť a neprosperuje v tomto prípade sa firma predáva za zostatkovú cenu, čo niekedy pôvodnému majiteľovi nepokryje náklady, niekedy len tie. Záleží od situácie. Samozrejme ak ste rozumný, tak nenecháte vašu firmu zájsť až do katastrofálneho krachu.

V prípade, že vaša sro na predaj je ponúkaná v dobrom stave a v plnej, či čiastočnej činnosti, môže to pre vás ako predávajúceho znamenať ešte aj zaujímavý obchod. V tomto prípade je nutné mať zvládnuté všetky administratívne opatrenia a poznať, či je firma ekonomicky zdravá a má v poriadku všetky pohľadávky a záväzky. Ak je toto všetko pripravené predaj sro sa môže zrealizovať.

Ak sa však rozhodnete, že predaj sro, nie je pre vás tá správna cesta, môžete svoju aktuálnu firmu zlikvidovať. Poodpisujete celý váš majetok a uvediete firmu, ako firmu v likvidácií. Firma môže ešte nasledujúce likvidačné obdobie fungovať, ale už by mala vždy uvádzať, že je v stave likvidácie.

Predaj sro je však aj tak zjavne oveľa lepšia cesta, ako tak povediac zdupkať z podnikania. Jednoducho sa dohodnete s firmou, ktorá vašu firmu na predaj zverejní vo svojom zozname firiem na predaj a keď potenciálny podnikateľ bude zháňať firmu v podobnom odvetví, tak vás osloví s ponukou, ktorá vám môže pokryť náklady na založenie a nemáte žiadny problém.

Sprostredkovateľské firmy sa o všetko postarajú a vy teda nemáte starosti s administratívou a zháňaním potenciálneho kupujúceho na vašu firmu.

Rozhodne sa však netreba unáhliť, ak prosperita vašej firmy netrvá viac ako 6 za sebou idúcich mesiacov, tak to ešte nemusí byť koniec. Existuje sezónnosť, ktorá firmy značne ovplyvňuje, nerušte teda firmu hneď pri prvom zlyhaní. Podnikanie je vrtkavé a vyžaduje istú mieru výdrže. Tak nehľadajte hneď pri prvom neúspechu informácie ako prebieha predaj sro.